30 Ağustos 2009

Türk dizileri neden kötü?

Ben söyleyeyim sebebini hemen size; bi kere gevur bunu 20 - 40 dakika limitinde tutarken, bizim aklıevvel yapımcılar her bölümü 80 - 100 dakika arası yapıyorlar. Bu neye sebep oluyor, hem çekim uzuyor, hem vakit darlığından salla pati oluyor, hemde izleyenin damağında hoş bi tad bırakıp bir sonraki bölüme heveslendirmek yerine tıka basa doyuruyor.

Dizilerin kötü olmasındaki ikinci bir sebep ise bizim "muhteşem" görüntü yönetmenlerimizin panter denen aletin üstünden hiç inmeden herşeyi oturarak çekmeleri (çok mu rahat acaba?). Misal gevur dizilerinde kamera tek biryerde duruyor biz olan biten herşeyi o açıdan izliyoruz, ama bizim dizilerde sağdaaan solaaaa uzun uzun kaymaktan konuya konsantre olamıyoruz...

Ha birde amors görme huyları var ki, dizinin kurgusunu kafadan 1 gün uzatıyor. Neden amors görüyoruz diye sorarsanız, sinematografik oluyor, sinemasal anlatım gibi kendilerinin dahi ne anlama geldiğini bilmedikleri kelimeler kullanıyorlar. Gevur bunu bilmiyor mu? Bal gibi biliyor ama sadece gerekli yerde kullanıyor.

Uzun lafın kısası dizilerimizin kötü olmasında ki birinci etken görüntü yönetmenleri ikinci etken ise yapımcılar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder